ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ BLOG ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ - ΕΓΧΩΡΙΕΣ ΚΑΙ ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ - SHOWBIZ NEWS - SEXY - HUMOR ΚΑΙ ΑΛΛΑ

Παρασκευή 13 Ιουλίου 2012

Στον τελικό του Euro 12 οι νέοι μετά από νίκη τους με την Αγγλία

Ιστορία έγραψαν τα πιτσιρίκια της Εθνικής Ελλάδας κάτω των 19 ετών καθώς επιβλήθηκαν με 1-2 της Αγγλίας και πλέον βρίσκονται στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Η Εθνική μας προηγήθηκε στο 38ο λεπτό με κεφαλιά του Μπουγαϊδη αλλά είδαν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου τον Στέφανο Καπίνο να αποβάλεται αδίκως με κόκκινη κάρτα καθώς ανέτρεψε τον αντίπαλο επιθετικό. Ο αντικαταστάτης, Διούδης κατάφερε να αποκρούσει το πέναλτι και οι δύο ομάδες πήγαν με σκορ 0-1 στα αποδυτήρια.

Ο Άγγλοι πίεσαν από την αρχή και ευτύχησαν να ισοφαρίσουν στο 56 με κεφαλιά του Αφόμπε. Η πολιορκία συνεχίστηκε αλλά ο Διούδης ήταν φύλακας- άγγελος και όποτε χρειάστηκε κράτησε το σκορ στο 1-1 που ήταν και το τελικό της κανονικής διάρκειας. Η λύτρωση ήρθε στο 108 όταν ο Λυκογιάννης κατάφερε με επιμονή να κερδίσει την μπάλα από τον Θορν και πλάσαρε υποδειγματικό τον Τζόνστον για να κάνει το 2-1 που ήταν και τελικό αποτέλσμα το οποίο έδωσε το εισιτήριο του τελικού στους διεθνείς μας.